![Manics-Lifeblood](https://www.atticaradios.gr/Content/ImagesDatabase/2d/2d59d319a8764f9eb6e27306d5600e35.jpg?v=1&maxwidth=650&)
ΟΙ Manic Street Preachers θα κυκλοφορήσουν στις 12 Απριλίου την επετειακή έκδοση για το επιτυχημένο άλμπουμ τους "Lifeblood” που κλείνει 20 χρόνια κυκλοφορίας.
Η νέα έκδοση περιλαμβάνει 46 τραγούδια, το remastered audio του original album, demos, b-sides και σπάνιες εκτελέσεις εκ των οποίων 2 νέα remixes του "1985” από τον Steven Wilson των Porcupine Tree και τον Ουαλό καλλιτέχνη Gwenno που εμφανίζεται στο CD και στο digital format. Θα είναι διαθέσιμο σε CD, 3CD bookset, διπλό βινύλιο, διπλό χρωματιστό βινύλιο και με ξεχωριστά εξώφυλλα.
Ο Nicky Wire περιέγραψε το άλμπουμ ως ένα από τα καλύτερα τους μέχρι τότε. Το "Lifeblood” αναδεικνύει το μουσικό φάσμα των Manic Street Preachers, οι οποίοι εμπνεύστηκαν από τα είδωλα της εποχής των 80ς και της παιδικής τους ηλικίας, όπως New Order "Low Life", Prefab Sprout "Steve McQueen", Thomas Dolby "The Flat Earth" και Simple Minds και την electro pop η οποία κυριαρχούσε μέχρι τα μέσα δεκαετίας του 80.
Ο Nicky Wire επίσης είχε πεί τότε "Οι στίχοι είναι εμπνευσμένοι από τον θάνατο, την μοναξιά και τα φαντάσματα. Να είσαι στοιχειωμένος από την ιστορία και από το ίδιο σου το παρελθόν”. Ο James Dean Bradfield πρόσθεσε "Αγάπησα το ‘Lifeblood’ γιατί ήταν μια πολύ ιδιαίτερη και πολύπλοκη παραγωγή”. Ξεκίνησαν την δουλειά στο Cardiff και έπειτα πήγαν στην Νέα Υόρκη για να συνεργαστούν με τον κορυφαίο παραγωγό Tony Visconti. Στην επόμενη τους στάση στην Ιρλανδία βρέθηκαν στο στούντιο με τον παραγωγό Greg Haver όπου είχαν ηχογραφήσει και τα δυο προηγούμενα album τους. Τις τελικές πινελιές τις έκανε ο Tom Elmhirst (που έχει συνεργαστεί με τους David Bowie, Goldfrapp και Adele) όπου μίξαρε τα τραγούδια με πολύ ξεχωριστό και alternative τρόπο.
"Είναι ένα album που ενώ μιλάει για την περίεργη και σκούρα πλευρά της ζωής, περνάει το μήνυμα με τρόπο όμορφο και ώριμο” περιέγραψε το Mojo Magazine. Το πρώτο single "The Love of Richard Nixon" έφτασε #2 στα UK Charts. Η μπάντα έμεινε έκπληκτη γιατί δεν ήταν η αρχική τους επιλογή ως πρώτο single του δίσκου. Όπως είπε ο Nicky Wire "Ήταν λες και δεν ήμασταν εμείς!” Το επόμενο τους single έφτασε επίσης #2 και η μπάντα τελείωσε την χρονιά με μια περιοδεία.
Οι Manics ετοιμάζουν το 15ο στούντιο album τους μετά το "The Ultra Vivid Lament" που έφτασε κορυφή στα UK Charts το 2021. Το τελευταίο τους live ήταν στην Αγγλία το προηγούμενο καλοκαίρι όπου συγκλόνισαν στα φεστιβάλ Isle of Wight και Glastonbury.