![Beatles 4](https://www.atticaradios.gr/Content/ImagesDatabase/7c/7c8fcb8e649f4606aa34e8aefdb22714.jpg?v=0&maxwidth=820&)
Ακόμη μία πρωτιά των Beatles ήταν το γεγονός ότι υπήρξαν το πρώτο συγκρότημα που τιμήθηκε με κέρινα ομοιώματα από το μουσείο Madame Tussauds του Λονδίνου. Στις 28 Μαρτίου 1964 έγιναν τα αποκαλυπτήρια και φυσικά τα θρυλικά Σκαθάρια ήταν παρόντες και φωτογραφήθηκαν δίπλα στα κέρινα ομοιώματά τους.
![Beatles 2](https://www.atticaradios.gr/Content/ImagesDatabase/b6/b69c599d972f4a1b84e442eabf6426bf.jpg?v=0&maxwidth=820&)
Τρία χρόνια μετά, τα κέρινα ομοιώματα χρησιμοποιήθηκαν στο εξώφυλλο του άλμπουμ "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band", όπου εμφανίστηκαν και τα ίδια τα μέλη του συγκροτήματος - με σάρκα και οστά - καθώς και δέκα ακόμη άτομα δικής τους επιλογής, στην διάσημη φωτογραφία του Peter Blake.
![TheBeatles-SgtPeppersLonelyHeartsClubBand-cover](https://www.atticaradios.gr/Content/ImagesDatabase/47/4705f2c427d445c193db005a468a6410.jpg?v=1&maxwidth=820&)
Το Madame Tussaud επαναδιαμόρφωσε τις φιγούρες αρκετές φορές μέσα στη δεκαετία του ’60, έτσι ώστε να αναταποκρίνονται στο στυλ των Fab Four που άλλαζε συνεχώς.
![Beatles 3](https://www.atticaradios.gr/Content/ImagesDatabase/2e/2e2e51ead987475bb80a1c87291285b1.jpg?v=0&maxwidth=650&)