26 Μαρτίου 1971... Το εμβληματικό λογότυπο των Rolling Stones 👅 εμφανίζεται για πρώτη φορά επάνω στα VIP πάσα για την συναυλία τους στο Marquee Club του Λονδίνου.
Το λογότυπο σχεδιάστηκε από τον John Pasche, έναν φοιτητή του περίφημου Βασιλικού Κολεγίου Καλών Τεχνών του Λονδίνου (στο οποίο επίσης φοίτησε και ο Storm Thorgerson, ο άνθρωπος που σχεδίασε το εμβληματικό εξώφυλλο του "The Dark Side of the Moon" των Pink Floyd). Οι managers των Stones επικοινώνησαν με το σχολείο αναζητώντας έναν φοιτητή για να σχεδιάσει μια αφίσα για την Ευρωπαϊκή τους περιοδεία του 1970. Επελέγη ο Pasche, ο οποίος τα πήγε καλά στο εγχείρημα και γι' αυτό στη συνέχεια του ανέθεσαν ακόμη μία αποστολή: να δημιουργήσει "ένα λογότυπο ή ένα σύμβολο που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε επιστολόχαρτα, σε εξώφυλλα προγράμματος και σε δελτία τύπου". Ο Pasche συναντήθηκε με τον Mick Jagger, ο οποίος του έδειξε μια φωτογραφία της Ινδής Θεάς Κάλι, όπου απεικονιζόταν έχοντας βγαλμένη μια μακριά και μυτερή γλώσσα. Έχοντας αυτό ως βάση, ο φοιτητής δημιούργησε το γνωστό λογότυπο με τα χείλη και την γλώσσα, παίρνοντας ως αμοιβή 50 λίρες. Ο ίδιος δήλωσε ότι δεν βασίστηκε συγκεκριμένα στα χείλη του Jagger όταν το σχεδίαζε, αλλά ενδέχεται να το είχε κάνει ασυνείδητα. Το λογότυπο ήταν έντονο, συμπαγές και κατάλληλο να χωρέσει παντού και φυσικά εξέπνεε αυτό το αντιεξουσιαστικό και παράλληλα σέξι στοιχείο που αντιπροσώπευε πλήρως το συγκρότημα. Ύστερα από την πρώτη του χρήση στα VIP πάσα της συναυλίας, χρησιμοποιήθηκε και στο εσώφυλλο του άλμπουμ "Sticky Fingers". Η επιτυχία του ήταν τόσο μεγάλη που το συγκρότημα το χρησιμοποίησε και για την δική τους εταιρεία, την "Rolling Stones Records", αλλά και σε κάθε δίσκο τους έκτοτε και φυσικά στα T-shirts και τα υπόλοιπα προωθητικά τους προϊόντα. "Είναι μια διεθνής έκφραση, το να βγάζεις τη γλώσσα σου σε κάτι. Είναι μια διαμαρτυρία" έλεγε ο Pasche.
![MickJagger-Rolling Stones-Logo-Tshirt](https://www.atticaradios.gr/Content/ImagesDatabase/2d/2df028b6d99a4c21bd2776286f984f59.jpg?v=1&maxwidth=820&)
Σαν σήμερα:
1948: Γεννιέται ο Steven Tyler των Aerosmith
1964: Οι Beatles καταλαμβάνουν στην τρέχουσα εβδομάδα τις έξι πρώτες θέσεις του Αυστραλιανού pop chart
1965: Οι Mick Jagger, Brian Jones και Bill Wyman παθαίνουν ηλεκτροπληξία από ένα ελαττωματικό μικρόφωνο κατά τη διάρκεια συναυλίας των Rolling Stones στη Δανία και ο Wyman μένει αναίσθητος για αρκετά λεπτά
1968: Έρχεται στη ζωή ο James Iha των Smashing Pumkins
1980: Οι Police γίνονται το πρώτο Δυτικό μουσικό όνομα που δίνει συναυλία στην Βομβάη της Ινδίας ύστερα από περισσότερο από μια δεκαετία
1980: Επτά χρόνια μετά την κυκλοφορία του, το "The Dark Side of the Moon" των Pink Floyd σπάει το ρεκόρ του άλμπουμ με την πιο μακρόχρονη παρουσία στο Billboard 200
1983: Οι Duran Duran ανεβαίνουν για πρώτη φορά στο No.1 του Ηνωμένου Βασιλείου με το "Is There Something I Should Know?"
2006: Οι αναγνώστες του περιοδικού 'Total Guitar' ψηφίζουν το σόλο του Jimmy Page στο "Stairway To Heaven" των Led Zeppelin ως το καλύτερο κιθαριστικό σόλο όλων των εποχών