Με μεγάλη μας λύπη διαβάσαμε ότι έφυγε από την ζωή ο Γερμανός Dj Tomcraft, γνωστός μας από το dance anthem "Loneliness", στην ηλικία των 49.
Το κομμάτι πρωτοακούστηκε το 2001 ως instrumental. Ο Γερμανός Thomas Bruckner είχε την έμπνευση για αυτό, όταν μετά από μια βόλτα στα δισκοπωλεία του Μονάχου (όπου πήγαινε συχνά για να αγοράσει μεταχειρισμένους δίσκους και είχε μια προτίμηση στα 50s και στα 60s) "συναντήθηκε" με το "Share The Love" από Andrea Martin, αυτή την φορά από τα 70s! Tότε αποφάσισε να καλέσει την Βρετανή τραγουδίστρια Vivian και να δουλεψουν μια πιο γρήγορη version και ένα πιο σύγχρονο remake του κομματιού! Ο Tomcraft εξηγεί ότι αν δεν μας βγάζουν νόημα οι στίχοι του τραγουδιού, είναι λογικό, γιατί ούτε σε αυτόν βγάζουν! "Ηappiness seems to be loneliness and loneliness killed my world"
Όταν ο Judge Jules άρχισε να παίζει το κομμάτι στην εκπομπή του στο Radio 1, είχαν μπεί τα θεμέλια για να έχουμε ένα διαχρονικό dance anthem!